Zasílání novinek e-mailem

V rámci budování informačních alternativ k Facebooku připravuji zasílání informačních e-mailů – především pro ty, kdo na Facebooku nejsou (nechtějí být) a na stránky Reemigranti se podívají jen zřídka. Bude se jednat nanejvýš o 6 e-mailů do roka a svůj souhlas se zasíláním můžete kdykoli odvolat. Pokud máte zájem o zasílání zpráv a novinek k tématu rumunských Slováků – reemigrantů, prosím odešlete na adresu radioc@seznam.cz e-mail se zprávou „novinky-reemigranti“. Pokud máte zájem o zasílání zpráv také k jiným tématům mého zájmu (historie, politika, společnost, staré fotografie aj.), uveďte ve zprávě „novinky-vše“.

Zájezdy do Rumunska 2019

Připravuje se prý autobusový zájezd do Rumunska ve dnech 27.6-30.6.2019, ze Znojma. Navštívené obce budou asi hlavně Varzaľ, Boromlak, Siplak, tzn. bude to zajímavé hlavně pro rodiny ze Znojemska (Jaroslavice, Valtrovice…) a taky možná z Vidnavy. Kontaktní osoba pro další dotazy je pan Choleva na čísle 739 088 856.

Další zájezd se pořádá někdy na podzim ze Šumavy, pořádá ho pan Jaroslav Zeman z Dolního Dvořiště. Bude to přibližně na týden a zájezd obsáhne více obcí včetně Nové Huti, Bodonoše, Gemelčičky… Na podrobnosti k tomuto zájezdu se můžete ptát paní starostky Veroniky Zemanové Korchové z Benešova nad Černou. Kontakty jsou k nalezení na internetu.

Emigrace rumunských Slováků do Brazílie: lodní seznamy

V jednom ze starších příspěvků jsem se pokusil o sestavení seznamu slovenských rodin vystěhovalých ve 20. letech minulého století z Rumunska do Brazílie. Bylo to na základě pozdějšího brazilského imigračního rejstříku, a seznam byl proto značně neúplný.

Nyní se mi podařil další zásadní krok: z brazilských archivů jsem získal pasažérské seznamy lodí, na který naši příbuzní z Rumunska do Brazílie připlouvali. Na tomto základě jsem sestavil seznam nový. Tento seznam je dokonce úplnější a lze bezpečně říct, že společně s předchozím seznamem tyto dva soupisy pokrývají velkou většinu vystěhovaleckých rodin. Umožnily také konečně odhadnout celkovou velikost této často připomínané, ale dosud málo probádané vystěhovalecké vlny. Práce je volně ke stažení zde.

 

Karel Tisoň: Výstava fotografií z Gemelčičky

S radostí oznamuji: mezi 16. březnem a 30. dubnem se v obecní knihovně v Benešově nad Černou uskuteční výstava fotografií pana Karla Tisoně s názvem „Făgetu 2011 / Gemelčička v proměnách světla“. Gemelčičku, kdysi nejlidnatější slovenskou obec v severním Rumunsku, můžete znát také pod názvem Maďarpotok (Magyarpatak) nebo Valea Ungurului.

08-02-2019

Jarní kalendář se nám pomalu plní. Zatím to vypadá na jednu pěknou výstavu+besedu v Benešově nad Černou a na přednášky v Plesné na Chebsku a v Prachaticích. Dotisk Reemigrantů čekám během března.

27-01-2019

Stav reemigrantů na prachatickém okrese pravděpodobně k červnu 1946. Chvalovice, Lučenice, Lažišťko, Rohanov a Záhoří nejsou osídleny Slováky z Rumunska, zbytek ano. Psí Koryto je dnes jen Koryto, Fefry jsou Libínské Sedlo.