22.11.2016

Dvě staré a záhadné fotky poskytnuté panem Janem Ježkem, ke kterému se dostaly od brazilského příbuzenstva.

odjezd

První foto údajně zachycuje čísi odjezd z Rumunska do Brazílie, tj. někdy kolem roku 1924. Poznat se tam nikdo nedá, ta fotka je ve skutečnosti maličká, 5×5 cm. Ale můžeme se dohadovat, co je na ní vlastně vidět. Chlapík napravo drží asi harmoniku, aspoň dva muži mají na hlavě cylindr, mezi pány stojí něco jako fotoaparát na stativu? Před čím to všichni stojí? Vypadá to trochu jako korba náklaďáku, ale to moc neodpovídá době vzniku.

Čím dokonalejší fotky dnes člověk může pořídit jediným zmáčknutím tlačítka, tím víc mě fascinuje takovýhle tajemný, málem stoletý čtvereček papíru, na kterém není vidět skoro nic.

pavla_kutlaka_1

Na druhém obrázku dívky a starší ženy čteme příjmení Kutlák a pak snad jméno Pavlína, spíš ale přivlastňovací tvar od Pavel (maď. Pál). Takže zřejmě nějaká souvislost s Pavlem Kutlákem. Vzadu rumunsky: “potvrzuji totožnost osoby” a nečitelné razítko, místo snad Nová Huta? Fotografie zřejmě sloužila jako provizorní osobní doklad a musela vzniknout ještě před cestou do Brazílie, tedy jistě v první polovině 20. let nebo dřív.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *