Dulovcovi – svatba na Gemelčičce a Zborišti 1941

Fotografie ze svatby Imricha Dulovce (*1917) a Márie Pišekové (*1923) rodina možná nikdy neviděla. Pořídil je totiž etnograf Michal Markuš během svého studijního pobytu na Gemelčičce roku 1941. Fotografování tehdy ještě zdaleka nebylo běžné a kdoví, zda výzkumník tehdy zhotovil snímky i pro vyobrazené samotné.

Oba novomanželé pocházeli z osady Zboriště (administrativně patřila pod rumunskou obec Borod) a brali se na Gemelčičce dne 30. 6. 1941. Většina snímků zachycuje je samé a detaily jejich slavnostního oděvu, na dvou je zachycena bryčka s osobami ve významné svatební funkci (pan či paní “starejší”).

            

 

Zdroj fotografií: Etnografické muzeum v Budapešti, oddělení etnologie (Néprajzi múzeum, etnológiai adattár), soubor F.89.

1 komentář u „Dulovcovi – svatba na Gemelčičce a Zborišti 1941“

  1. Komentář od paní Jany Zapletalové: “Imrich Dulovec byl bratr mého dědečka – Karel Dulovec nar. 1908. Rodina mého dědečka odjela do ČR na podzim 1947. Imrich přijel s transportem až za rok , v zimě 1948 do Chebu. Odtamtud odešli do Světlíku na Šumavě. Bydleli i v Petrovicích, Javorníku, Rohatci, Kojetíně, Bzenci a nakonec v Hulíně. Imrich Dulovec zemřel myslím v roce 1996. V rodině bylo 6 dětí, Jan, František, Imrich, Zdeněk, Anežka a Hana. – Tak jsem dnes ještě zapátrala a ještě doplním k fotografiím. Imrich Dulovec měl přezdívku Ovčák. Pásl ovce v Petrovicích a později v Travné. Vyráběl i sýry. Na svatebních fotografiích je mu 24 let. Vztahovala se na něho povinnost vojenské služby a proto se skrýval ve skalách, prý rozdělával ohně, aby ho nenapadli vlci. Když chtěl pracovat na poli, převlékal se do ženských šatů. Na fotografii s bryčkou je můj dědeček Karel Dulovec.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *