Výzkumná témata – náměty pro diplomky a jiné odborné práce

Poznamenávám si sem některá málo probádaná témata a zdroje k rumunským Slovákům, která jsou zajímavou výzvou pro odborné zpracování. Pokud by je někdo chtěl učinit tématem například svojí diplomky, ať se neváhá ozvat o radu a konzultaci.

  • Raná reemigrace z Rumunska (1945–1946). Na rozdíl od pozdější fáze (1947–1949) je tato raná etapa málo prozkoumaná. Tato reemigrace se někdy nazývá „černá“, i ona však byla nějakým způsobem organizována. Bohatým zdrojem by mohl být archivní fond Osídlovacího úřadu pro Slovensko.
  • Usazování reemigrantů z Rumunska na Slovensku. Ačkoli všechny transporty v letech 1947–49 mířily do českého nebo moravského pohraničí, řada rodin toužila se dostat na Slovensko, které jim bylo původně i slibováno. Mnohým se to nakonec i povedlo, hodně rodin se usadilo třeba v okolí Seredě nebo Hurbanova, obecnější přehled ale na rozdíl od českého území chybí.
  • Písňové sběry Čestmíra Krátkého. Badatel Čestmír Krátký zaznamenal v 50. letech na Šumavě tisíce nápěvů a textů lidových písní rumunských Slováků, sbírka však dodnes leží v archivu nezpracovaná. Téma folkloristické, etnografické, muzikologické, slovakistické.
  • Fotografický materiál k rumunským Slovákům uložený ve Slovenském národním archivu, případně v archivu Matice slovenské. Materiály z SNA se objevily v dokumentárním filmu Koly v plote, přesnější uložení mi není známo.
  • Ztracená zpráva Antona Kompánka. Drobné téma spíše na seminárku a nebo pro nadšence do procházení historických materiálů… První texty, které se v Československu kolem roku 1930 věnovaly znovuobjeveným krajanům v Bihoru, odkazují na nepříliš starou zprávu Antona Kompánka z návštěvy u nich. Tu se mi zatím nepodařilo najít. Hypotéza zní, že by se zpráva nebo aspoň zmínka o Kompánkově cestě mohla nacházet v periodiku Národné noviny někde v roce 1927, možná 1928. Dřív jsem příslušné ročníky Národných novín viděl k prohlížení online, ale kamsi zmizely… Vyloučena nejsou ani jiná periodika té doby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *