Z fotografií učitele Cyrila Filipa II

Pozůstalost učitele Cyrila Filipa (1917–1997) patří k nejranějším fotografickým souborům z prostředí bihorských Slováků. Je spíše soukromé než dokumentární povahy – z velké části zachycuje Filipa s místními kolegy a přáteli za jeho učitelského působení na Nové Huti (Șinteu) roku 1938. Přesto nám poskytuje náhled místního života v předvečer 2. světové války. Za poskytnutí fotografií patří dík panu Cyrilu Filipovi mladšímu. Jejich část jsem před třemi lety zveřejnil zde, část je otištěna v mé knize Reemigranti. V tomto příspěvku je nyní shromážděn zbytek celého souboru: portréty, momentky i skupiny, o jejichž popisu se můžeme často jen dohadovat. Zbývá pak především jedna otázka – pokud Cyril Filip sám figuruje skoro na všech snímcích, kdo tehdy stál za aparátem?

Momentka, pravděpodobně slavnostní zahájení některé místní stavby. Vepředu Cyril Filip.
Učitelské setkání? V přední řadě třetí zleva (v brýlích) učitel Rudolf Dočolomanský, čtvrtý Cyril Filip, nejvýše vzadu Pavol Hegyi-Horský (tou dobou inspektor československých škol v Rumunsku).
Zimní foto s děvčátky. Cyril Filip uprostřed v beranici, vlevo řídící učitel Jozef Novák.
Zimní foto s chlapci. Děti jmenovitě neznáme.
Huťanky ve školní třídě. Učitelé dole jsou Cyril Filip (vlevo) a snad Ľudovít Gajdoš, Děvčatům bych tipoval věk tak 13–16 let. Na tehdejší běžnou školní docházku je to příliš, ale proč by se jinak fotily s učiteli ve škole? Možná nějaká výuka pro starší, taneční soubor nebo něco podobného. Od paní Květy Kadlecové máme k fotografii ještě následujcí jména: první zleva Antonie Hebláková, provd. Kadlecová, druhá zleva Marie Vilčeková, provdaná Kadlecová.
Kumpáni: vlevo Cyril Filip (v nepatřičném kněžském odění, asi z recese), vpravo farář z Nové Huti Peter Kühn. Uprostřed tehdejší novohutský kaplan Anton Ďurica, později farář na Šaranech a na Gemelčičce (Valea Ungurului). Podle podoby tyhle důstojné katolické mládence asi neznáte, je to už dávno, ale pokřtili a oddali slušnou část našich prarodičů, prastrýčků, pratetiček.
Výmluvná momentka, pár poznámek k ní: 1) Je to setkání kultur. Osoby neznáme, čtyři zleva jsou ale zjevně místní z Bihoru, tři zprava jsou hosté z Československa. Vypovídá o tom každý centimetr jejich odění: pumpky, čepice, širší sako s vycpanými rameny. Ani nemluvě o městských šatech mladé ženy, snad učitelky – u místní Slovenky by takové oblečení bylo nemyslitelné. 2) Alkohol – bez komentáře! 3) Co to v ruce nese ten napravo? Napřed se mi to zdálo jako velká bedla, na druhý pohled je to spíš uzlíček s něčím na cestu. 4) Tuší někdo, kde v okolí Nové Huti by to mohlo být foceno? Vlevo v pozadí to vypadá na nějaký železniční násep, hráz, most nebo něco podobného.
Na zemi uprostřed farář Peter Kühn a Cyril Filip, v pozadí školní dění…
Farář Peter Kühn.
Cyril Filip s kaplanem Antonem Ďuricou a dalším knězem na zahájení stavby (?). V tuto dobu by snad mohlo jít o stavbu kostela na Židárni (Valea Târnei), která nebyla kvůli válce dokončena.
Další smíšená skupinka místních a učitelů, snad taneční soubor? V horní řadě první zleva Jozef Novák, šestý Ľudovít Gajdoš, osmý zřejmě místní chlapec Ignác Vlček, dole uprostřed Cyril Filip, část děvčat asi tatáž jako na předchozí fotografii ze školy.
Momentka z Nové Huti 1938.
Zleva Peter Kühn, Cyril Filip, Anton Ďurica před novohutskou farou, datováno 16. října 1938.
Zřejmě před školou v Zăuan-Băi (Zavaňské kúpele) s místním slovenským učitelem Vojtěchem Kejvarim.
Cyril Filip a Vojtěch Kejvari?

 

2 komentáře u „Z fotografií učitele Cyrila Filipa II“

  1. Dobrý den pane Oceláku. Mám takový dojem, že chybička se vloudila u třetí fotografie odspodu. Ne zprava, jak popisujete, ale zleva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *