Radek Ocelák, Jiří Tříska (eds.): Větev ztracená, nalezená. Cestovní a úřední zprávy o Slovácích v Rumunsku z let 1930–1949
Tento svazek je kritickým vydáním dobových cestovních a úředních zpráv na téma Slováků – a v menší míře i Čechů – v předválečném a těsně poválečném Rumunsku. Zprávy se poměrně detailně věnují geografické, demografické, hospodářské, školské, církevní i zdravotní situaci těchto komunit a až na jednu výjimku nebyly nikdy vydány tiskem. Tři zprávy pocházejí z předválečného období, kdy se Československo o největší části této své krajanské „větve“ teprve dozvídalo, a jsou často vůbec nejranějším svědectvím, které z daných míst v Rumunsku máme. V tomto vydání je doplňujeme zprávou předsedy přesídlovací komise o průběhu reemigrační akce z let 1947–49, která přes dvacet tisíc těchto obyvatel přivedla „zpět“ do obnoveného československého státu a byla tak jakýmsi poválečným vyvrcholením dřívějších kontaktů.
Zprávy se věnují:
- Slovákům v bihorsko-salajské oblasti (Șinteu, Huta Voivozi, Valea Târnei, Valea Ungurului, Budoi, Borumlaca, Sacalasău Nou, Bicaciu, Boiana Huta aj.)
- Slovákům v aradské oblasti (Nădlac, Pecica, Mocrea, Țipar)
- Slovákům v Bukovině (Poiana Micului, Pleș, Solonețu Nou)
- Slovákům v Banátu (Berzovia, Butin, Vucova, Teș, Brestovaț, Scăiuș aj.)
- Čechům v aradské oblasti a v Banátu (Pereg, Clopodia, Bigăr, Liubcova, Gârnic, Eibenthal, Ravensca, Sf. Helena, Șumița, Orșova aj.)
Autoři zpráv: Anton Granatier (1894–1954), Ladislav Třešňák, Tomáš Kováč, František Štědronský (1914–1964)
Vydáno v říjnu 2019 v Rýmařově, 188 stran, měkká vazba lepená, čeština/slovenština, ISBN 978-80-907333-1-2. – obsah knihy