Antikvariát

Zde nabízím některé starší, běžně nedostupné knihy k tématu rumunských Slováků. Vyšší ceny odpovídají vzácnosti jednotlivých titulů.

Objednat možno na emailu radioc@seznam.cz


Grigore Benedek. Slovenské nárečia v stoliciach Salaj a Bihor v Rumunsku. Martin, Matica slovenská, 1983. 215 str. Brožovaná vazba, velmi dobrý stav, cena 1200 Kč.

Jedná se o nejdůkladnější existující dialektologický rozbor slovenského ostrova na severozápadě dnešního Rumunska. Kniha obsahuje též krátké postřehy k historii obcí a jazykově pečlivý záznam vyprávění některých obyvatel. Vzhledem ke své odbornosti však většina knihy bude srozumitelná jen čtenářům s lingvistickým vzděláním.


Ján Svetoň: Slováci v Maďarsku. Príspevky k otázke štatistickej maďarizácie. Bratislava, Vedecká spoločnosť pre zahraničných Slovákov, 1942. 192 stran, oddělená mapová příloha Sídla Slovákov v podunajskom priestore. Brožovaná vazba, dobrý stav, cena 1500 Kč.

Detailní statistický přehled o slovenském osídlení v dobových hranicích Maďarska, tj. i s jihem dnešního Slovenska a severozápadem dnešního Rumunska.


Radek Ocelák: Reemigranti. Minulost sedmihradských Slováků a jejich poválečný příchod z Rumunska do ČSR. Rýmařov, Radek Ocelák, 2018. 330 str. Pevná vazba, výborný stav, cena dohodou.

Kniha Reemigranti je již k dispozici za běžnou cenu v druhém, mírně upraveném vydání z roku 2020. Jako sběratelskou zajímavost nabízím poslední zbylý výtisk z dotisku prvního vydání, s věnováním a podpisem a za sponzorskou cenu 2000 Kč. Neberte to jako vydřiduštví, ale jako možnost podpořit moje vydavatelské aktivity :-)