Kniha

Po letech bádání a provozu těchto stránek jsem vydal knihu.

Radek Ocelák: Reemigranti. Minulost sedmihradských Slováků a jejich poválečný příchod z Rumunska do ČSR

Objednávky na e-mailu radioc@seznam.cz

Doporučená prodejní cena 450 Kč.

  • Sleva 20 % při přímé objednávce
  • Sleva 25 % při objednávce od 4 ks
  • Sleva 30 % pro knihkupce
  • Možnost osobního převzetí: Rýmařov, Praha – Náměstí Republiky
  • Poštovné: v rámci ČR 70 Kč při zaslání 1 ks, 120 Kč při zaslání 2 nebo více ks. Pro zahraniční zásilky bude upřesněno při objednávce.

Kniha je sedmdesát let po příchodu sedmihradských Slováků z Rumunska do českého a moravského pohraničí první souhrnnou prací o minulosti této svébytné etnické skupiny. V několika desítkách krátkých kapitol i podrobnějších zastavení sledujeme příběh slovenských rodů, které v první polovině 19. století osídlily lesnaté kopce bihorsko-salajské oblasti na severozápadě dnešního Rumunska a vytvořily zde ostrov čistě slovenského osídlení. O sto let později, po 2. světové válce, několik tisíc těchto rodin využilo možnost „návratu do vlasti“. Ten ovšem ve skutečnosti dostal podobu osídlování vylidněné sudetské krajiny, jež se jim jen pomalu a neochotně stala novým domovem. Výklad je založen na důkladném studiu pramenů i na kontaktu s pamětníky a jejich potomky, kteří dodnes tvoří významnou část obyvatel Šumavy, Jeseníků, Novohradských hor, Chebska, Tachovska, Sokolovska, Znojemska a Mikulovska. Je bohatě doprovázen historickými fotografiemi, z nichž mnohé jsou zde zveřejněny vůbec poprvé.

Upozornění: Kniha je zaměřena na slovenské obyvatelstvo bihorsko-salajské oblasti Rumunska. Jiným skupinám, které reemigrovaly z Rumunska do ČSR (Češi z Banátu, Slováci z Nadlaku a okolí, Slováci z Bukoviny a oblasti Satu Mare aj.) se věnuje pouze okrajově. Pokud si nejste jisti, nakolik se kniha týká např. vaší rodiny, neváhejte se zeptat.

Obsah

Vydáno vlastním nákladem v Rýmařově, říjen 2018. 330 stran. ISBN 978-80-907333-0-5.

K dostání též v:

  • Knihkupectví Comenius, Znojmo
  • Knihkupectví Müller, Prachatice
  • Informační centrum Rýmařov