28-07-2017

Tuto hromadnou fotografii obyvatel brazilské Bratislavy z roku 1952 nám poskytla paní Lydia Vlnieska. Do Brazílie odešly během 20. let minulého století stovky rodin rumunských Slováků a většina se jich usadila v brazilských státech Paraná a Sao Paulo, kde jejich potomci roztroušeni dodnes žijí. Asi největší koncentrace jich svého času žila právě ve slovenské kolonii Bratislava v blízkosti měst Londrina a Cambé. Většina starších osob na této fotografii se pravděpodobně narodila ještě v bihorsko-salajské oblasti Rumunska, kde zpravidla zůstalo i mnoho jejich příbuzných. O životě v kolonii Bratislava ve 30.–50. letech se podrobněji dozvídáme v knize Ján Čičmanec: Vyrástal som v brazílskej Bratislave. Částečný soupis rodin vystěhovalých z Rumunska do Brazílie je k dispozici zde.


The inhabitants of Bratislava, a former Slovak colony near Cambé and Londrina, Brazil. Photo taken in 1952. They were mostly Slovak families who emigrated in 1920s from the north of Romania, where their ancestors had arrived about 100 years earlier. More info here.


Os habitantes de Bratislava, uma antiga colônia eslovaca perto de Cambé e Londrina, no Brasil. Foto tirada em 1952. Foram principalmente famílias eslovacas que emigraram na década de 1920 do norte da Romênia, onde seus antepassados chegaram cerca de 100 anos antes. Mais informações aqui.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *