14-09-2017

Tentokrát cenné foto k jednomu osídlení, o kterém jsme toho tady zatím moc neměli: osada Bogdana Huta v salajské oblasti Rumunska, asi 20 km od hlavního Slováky osídleného území v severním Sedmihradsku. Zdejší rody Kubinec, Gembický, Paluka, Bigas, Kortiš aj. žily zřejmě relativně izolovaně od ostatních Slováků, jen částečně v kontaktu s oblastí Gemelčičky, a po 2. sv. válce odešly převážně na Chebsko (Plesná, Skalná, Luby, Nový Kostel, Lomnička, Křižovatka…). Na místním ženském kroji vidíme hned několik zvláštností, které od jiných rumunských Slováků neznáme: nabírané rukávy, neobvyke zdobená vestička a především šátek uvazovaný dozadu namísto pod bradou. Foto poskytl pan Robert Paluka.

To se mi líbí:

6 komentářů u „14-09-2017“

  1. Ahoj jsem sestřenice tvého tatínka zajímalo by mě kdo na té fotce je jestli víš tak napiš.Typ by byl ale jistě nevím.

    1. Čí sestřenice? Podle nepříliš čitelného popisu zezadu fotografie by mělo jít o rok 1942 a jedna z žen má být nějaká Františka Kubincová…

    2. Vpravo na fotce je Klára Stanichová, roz. Moravčíková, nar. 1925. Je pochována ve Velvarech. Tu vlevo neznáme, ale v popisu na rubu fotky je opravdu Františka Kubincová a pak Huta 1942, jak píše pan Ocelák.

      1. Já jsem to říkala že je to Klára Stanichová tu jsem poznala ale tu druhou paní ne.Díky Roberte

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *