10-08-2020

Máte doma málo místa? Takhle to měla slovenská rodina Kaliankových v maličké osadě Ošťany (Osteana), kdesi poblíž rumunské obce Tusa. Po reemigraci se usadili v obci Zelená Lhota na Šumavě.

Fotografie poskytla paní Štěpánka Šťastná a říká k tomu: „Posílám fotku domu z 50. let, kdy byl ještě stále v původním stavu. Jde o dům, který postavil otec mého pradědy Martina Kaliánka (16.10.1909 – 21.12.1998), předtím než odešel do 1. světové války. Ten dům postavil na svém pozemku nedaleko domu, kde můj praděda Martin vyrostl a kde zůstala žít jeho matka a tři sestry. Otec Martina se z války nevrátil. Praděda tam po reemigraci ještě asi třikrát byl, jednou i s prababičkou. Jemu se pryč nechtělo, proto jeli až jedním z posledních transportů a jen na velký nátlak prababičky Julie rozené Bejdákové (15.7.1909 – 22.2.1983).“

V Českách se usadili v Zelené Lhotě na Šumavě, měli tam už příbuzné (prababičky sestru). V Zelené Lhotě se do roku 1948 usídlily tři slovenské rodiny z Rumunska, Dulovcovi, Juričkovi a Rolníkovi. Později během roku 1949 Zelenou Lhotu osídlilo ještě sedm rodin, Bejdákovi, Šulanovi, Koleňákovi, Kaliánkovi, Junkovi, Chronkovi a Fugačovi. Většina z nich byla nějak příbuzensky spřízněná i s naší rodinou. Julie ani Martin nikdy nechodili do školy, prababička zůstala negramotná, ale praděda se sám naučil číst a psát. Než se oženil, sloužil jako četník. Po svatbě pracoval v lesích a na polích, miloval koně, které měl i v Čechách,“ dodává paní Šťastná.

Martin a Julie Kaliankovi, pozdější foto
Julie Kalianková před rumunskou školou v Ošťanech (pozdější foto)

2 komentáře u „10-08-2020“

  1. Ano, u nás se to vypráví stejně. Moji praprarodiče Julie a Martin se měli rádi, ale Martinova matka byla proti tomu, aby si vzal tak chudou dívku a svatbě nepřála. Julii časem namluvili někoho jiného, ale před svatbou ji Martin unesl, přijel pro ni na koni a odvezl si ji.

  2. Julie Kalianková byla teta mé matky. Máma, (85let), vzpomíná jak o tetu ještě v Rumunsku stál Martin Kalianko, ale měla se vdát za jiného. Martin však o ni stál tolik až ji od rodičů unesl. A aby to nebylo tak jednoduché, vdala se pak za Martina, ale za sebe předložila doklady svojí sestry Anny, mojí babičky… Jestlipak někdo tuto verzi potvrdí…?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *